Plusový dům v Brdech

Základní info

Autor:  Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizace:  2011
Stavbyvedoucí: Jaroslav Peroutka
Foto: Martin Zeman
Užitná plocha:  176,85 m2
Zastavěná plocha:  130 m2
Obestavěný prostor:  615 m3
Potřeba tepla k vytápění:  12 kWh/(m2a)

Pasivní dům který si před 13 lety ze systému Novatop navrhl pro svoje potřeby náš architekt a jednatel Lukáš Pejsar. Stavbu si umístil na louce na samém okraji zastavěnosti obce. Návrh domu citlivě reaguje na okolní krajinu. Proto je přes hmotu domu „přehozena travnatá deka“. Objekt je umístěn při severní hranici pozemku a otevřen směrem k jihu, do zahrady. Tato orientace zajišťuje domu patřičnou intimitu a umožňuje v zimních měsících využití nemalých tepelnýc zisků ze sluněčního záření.

„S odstupem času upřímně konstatuji, že rozhodnutí investovat do pasivního domu bylo správné. Díky rekuperační jednotce a dobře navrženému domu máme po celý rok příjemné klima, teplotu i vlhkost vzduchu. V letním období při vysokých teplotách zajišťují vnitřní pohodu především předokenní žaluzie, díky nimž je uvnitř maximálně 25 °C, přičemž venkovní teplota dosahuje přes 30 °C. Při vlně veder je rekuperační jednotka nastavena tak, aby větrala především v nočních hodinách, kdy celý objekt dokáže vychladit na příjemné teploty. V zimě máme díky rekuperaci čerstvý vzduch, aniž by nám unikalo cenné teplo domova.

Lidé si často myslí, že pasivní dům je plný složitých technologií s komplikovaným ovládáním, ve kterém si nemohou ani otevřít okna. Ve skutečnosti si nastavíte režim rekuperační jednotky a teplotu, kterou chcete v domě v dané hodiny a dny mít, což vám s návodem zabere asi hodinu. Poté se už nestaráte vůbec o nic (pochopitelně musíte nastavit režimy dva – letní a zimní). Pokud je člověk naopak fandou do moderních technologií, lze rekuperaci a vytápění samozřejmě ovládat přes chytré telefony dálkově, podle mých zkušeností se ale bez těchto „vymožeností“ člověk obejde. Dům nás naprosto v ničem neomezuje. Pokud bych měl něco změnit, tak by to bylo zádveří, které bych udělal větší. Pro fungování dospělých je dostačující, když v něm ale zaparkujeme kočárek, tak nám v něm opravdu moc místa nezbývá,“ dodává Lukáš.

Před 2 lety jsem na dům navíc dodělal 10kWp fotovoltaiku a tím z pasivního udělal dům plusový, který více energie vyrobí, než spotřebuje. Zkušenosti s fungováním plusového domu jsme sepsali do článku, který si můžete přečíst zde: Pasivní domy: plusový dům Rožmitál