PUTIM 01

NOVÉ ZELENÉ ÚSPORÁM ZÍSKÁNO 585 000,-
Pasivní dům, který respektuje požadavky současné architektury i vysoké nároky kladené na kvalitu životního prostředí uvnitř staveb, je navržen dle požadavků investora, s přihlédnutím na místní regulační podmínky, jako dvoupodlažní objekt se sedlovou střechou. Dům je založen na klasické základové desce. Fasáda domu je navržena ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy, střecha z tmavě šedých plochých betonových tašek. Dům by měl tak rychle zapadnout do mírně zvlněné krajiny se systémem rybníků a lesem v mírném svahu téměř za domem.
Díky orientaci pozemku bylo možné hlavní obytnou místnost (37,6 m2) otevřít jihovýchodním směrem a pomocí posuvného dvoudílného portálu umožnit energii slunce proudit domem již od ranních hodin, ale také umožnit investorovi přirozené propojení interiéru se zahradou. Možnost propojení s okolní zahradou i místem usnadňuje i terasa lokalizovaná na jihozápadní a jihovýchodní straně domu. Vstupuje se na ni z jídelny pomocí balkonových dveří nebo díky portálu. Stínění obytné části domu i terasy v létě zajišťují pasivní stínící prvky. Další stínění domu zajišťují předokenní žaluzie.
Z obytné místnosti lze ještě vstoupit do ložnice (10,5 m2), koupelny (3,9 m2) a zádveří (4,3 m2) s úložnými prostory pod schodištěm. Ze zádveří lze jít na WC nebo do technické místnosti (2,5 m2), kde se skrývá srdce pasivního domu v podobě centrální teplovzdušné s rekuperací tepla, akumulační nádrže a řídící jednotky fotovoltaické elektrárny umístěné na střeše.
V patře, do kterého se z přízemí vstupuje po lomeném schodišti prosvětleném oknem, jsou další tři pokoje (13,3/16,6/15,8 m2) a hlavní koupelna (10,4 m2).

Autor: 
Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizace: 
2015
Užitná plocha: 
132,43
Zastavěná plocha: 
88,5
Potřeba tepla k vytápění: 
15 kWh/m2rok