Chata v Jizerských horách

Základní info

Autoři návrhu: Ing. arch. Markéta Cajthamlová
Realizace: 2022
Stavbyvedoucí: Michal Miklíček
Foto: Petr Polák

Zastavěná plocha: 150 m2
Užitná plocha: 120 m2
Plocha pozemku: 6 000 m²
Obestavěný prostor: 650 m3

Novostavbu chaty v Jizerských horách navrhla architektka Markéta Cajthamlová v podobě tradiční chalupy, avšak s nevšední modrou fasádou. Stavení, jež se nachází na svažitém pozemku na samém okraji horského městečka, respektuje ráz okolní krajiny, která je dynamická a proměnlivá.

„Na stavbu byly použity přírodní materiály typické pro tento kraj: dřevo, kámen i sklo, které jej proslavilo po celém světě,“ říká autorka. Sokl domu je ze světlého pohledového betonu, fasáda pak z vertikálně kladeného prkenného obkladu v tmavě modré barvě. Konstrukce domu je realizovaná z masivních CLT panelů, které zůstaly v interiéru přiznané.

Tmavé barvy na vnější obálce stavby rozbíjejí bílé okenní rámy. Okna mají na délku 10 a 12 metrů a prosvětlují hlavní obytné místnosti chaty – obývací pokoj a ložnici. „Dispozice domu je rozdělena na třetiny. Obytný prostor s kuchyní, jídelnou a krbem je orientovaný na západ; na východ směřuje ložnice s možností noclehu až čtyř osob; střední část se saunou a koupelnou je zastropena, a tím vznikla půda, na níž vede schodiště z obývacího pokoje.“