Chata v Posázaví

Základní info

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar (3AE)
Realizace: 2022
Foto: Petr Polák
Užitná plocha: 
77 m2
Zastavěná plocha: 
98 m2

Petr s Katkou žijí v Praze a kvůli práci na tom zatím nechtějí nic měnit. I když se jim líbí život v přírodě, daleko od města, nejsou ochotní každý den trávit hodiny v dopravních zácpách. Jednou, až nebudou potřebovat být v práci každý den, plánují se odstěhovat na venkov natrvalo. Zatím zvolili kompromis – od pondělí do pátku bydlí v bytě ve městě, na víkendy a volné dny jezdí do svého dřevěného domku vzdáleného čtyřicet minut jízdy autem od jejich bytu.

Původně pár plánoval koupi už existující chaty nebo chalupy, ale nepodařilo se jim najít nic, co by splňovalo jejich představu. Po pár měsících hledání se rozhodli, že jednodušší bude si ji postavit. To ale netušili, že najít vhodný pozemek je zhruba stejně složité. Objeli pár nevyhovujících parcel, když si Katka vzpomněla, že kdysi dávno Petrovi jeden jeho bývalý kolega ukazoval větší soubor pozemků východně od Prahy.

„Před 15 lety mě sem můj bývalý kolega vzal, aby mi místo ukázal. Vůbec mě to tady ale nezaujalo, protože pozemky byly zarostlé, nepřehledné a hlavně nezasíťované. Když si na ně Kačka vzpomněla, musel jsem uznat, že bych se na ně dnes už díval úplně jinýma očima, protože potenciál tam v každém případě byl. Přišlo mi ale nereálné, že by po takové době byly stále ještě volné. Přesto jsem zvedl telefon a slavil jsem úspěch. A to doslova za pět minul dvanáct,“ vypráví Petr.

„Když jsme sem přišli, zůstali jsme stát s otevřenou pusou, protože před námi bylo přesně to, co jsme celou tu dobu hledali,“ dodává Katka. Pozemky byly už zasíťované, rozparcelované a připravené k prodeji. Pár si vybral krásnou parcelu přímo nad řekou, s parádním výhledem do okolní krajiny.