Rezidence Vysočina

Základní info

Autor: Zbyněk Krulich MORPHE

Realizace: 2016

Stavbyvedoucí: Jaroslav Peroutka

Foto: Martin Zeman

Zastavěná plocha: 143 m2

Užitná plocha: 205 m2

Majitelé této dřevostavby mají v oblibě tradiční norskou architekturu – jednoduchou, útulnou a citlivou k propojení krajinného rázu s architektonickým záměrem. Přistupovat ke každé stavební zakázce individuálně je proto „na severu“ téměř nutností. Do jaké míry je tento koncept přenositelný do poměrů české vesnice, ukazuje zvenčí skromný, zato uvnitř vytříbený dům z Vysočiny.

Dům je navržen v podstatě velmi jednoduše. Cílem nebylo hledat originální řešení, ale naopak promyšleně a správně vybalancovat obyčejnost. „Věřím, že ty obyčejné věci dohromady fungují harmonicky a tím vzniká přidaná hodnota, která ale nutně nemusí být patrná na první pohled,“ komentuje návrh stavby architekt Zbyněk Krulich.

„Přemýšleli jsme nad každým detailem, tak aby dával smysl z pohledu rozpočtu, realizace i následného užívání. Myslím, že se nám ve většině případů podařilo díky kooperativnímu přístupu najít řešení, které lze charakterizovat jako přímočarý a promyšlený minimalismus. Pokud obě strany, to znamená investor i architekt, usilují o vzájemný prospěch, lze očekávat vítězství na obou stranách, které často přinese i synergický efekt, kdy prostý součet jedna a jedna je větší než dvě.“