Rodinný dům Klokočná

Základní info

Autor: Ing. arch. Ladislav Vrbata
3AE s.r.o.
Realizace: 2018
Foto: Martin Zeman
Užitná plocha: 
238,4 m2
Zastavěná plocha: 
270 m2

„Dům se žlutými okny“

Když uzrál čas na stavbu vlastního domu, rozhodli se pro architekta. S manželem Martinem oslovili tři studia. Každé přišlo s něčím úplně jiným, každý jim vysvětloval, proč tak a ne jinak.

„Ze začátku nás to sice bavilo, bylo to velmi obohacující, od každého studia jsme se toho hodně naučili a hodně dozvěděli. Ale po nějaké době to začalo být ubíjející. Možná hlavně komunikace na dálku (tou dobou jsme ještě žili v zahraničí) přes maily a nedostatek času… Tak jsem si nakonec dům navrhla sama v programu Live Interior 3D standard,“ pokračuje Květa.

„Trvalo mi to skoro pět let. Projekt jsme si nechali udělat externě, ale byl to další extrém. Spoustu mých nápadů nebyli schopni přijmout, ale snažili se, práce s trpělivou paní projektantkou byla příjemná, avšak jejich prezentace našich potřeb byla moc podle šablony. Takže i tam jsme zakázku nakonec zrušili, zaplatili jen za projekt, i když nebyl úplně ideální, a začali jsme hledat jinou firmu. A k ní nás přivedla okna, přesněji žlutá okna.“

„Chtěli jsme totiž dřevěnou fasádu, ale připadlo nám divné, aby byla i okna pohledově dřevěná nebo kovová. Vymysleli jsme si proto žlutou barvu. Do vyhledávače jsem zadala dům se žlutými okny, abych se přesvědčila, že to nebude vypadat strašně, a po několika obrázcích na nás vykoukla dřevostavba od 3AE. Takže docela kuriózní začátek, ale ve výsledku výborná volba,“ pochvaluje si Květa.

Návrh domu je silně inspirován japonskou architekturou tak, aby působil pozitivně na duši a mysl. Pozitivní pocit vyvolává kombinace světlého dřeva, žlutých oken a otevřeného podkroví. Interiér domu je zařízen nábytkem z tropických dřev, který je dovezen z východní Asie.
Dům je orientován na sever tak, aby poskytoval maximum soukromí a svou hmotou odstiňoval ruch od blízké komunikace. Přesahy střech jednak chrání dům před povětrnostními podmínkami a letním přehříváním, a jednak umožňují venkovní posezení na terase za každého počasí.