Skromný a moderní

Základní info

Autoři návrhu: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizace: 2022
Stavbyvedoucí: Honza Salinger
Foto: Petr Polák

Zastavěná plocha: 149 m2
Užitná plocha: 90 m2
Počet bytových jednotek: 2

Představení
Když projíždíte okrajem zahrádkářské kolonie a podíváte se v pravou chvíli na správné místo, tak Váš zrak upoutá malá, ale moderní stavba, která jako by kopírovala geometrii svahu, ve kterém je postavena.
Není toho zde moc, pár linií a 4 stěny, dvě téměř plné a dvě naopak téměř prosklené. Dům je minimalistický, ale silný v charakteru.

I když stavba na první pohled působí extravagantním dojmem, z okolní krajiny nikterak nevystupuje a je do ní citlivě začleněna. Dům je sice jednopodlažní, ale díky mírně svažitému pozemku si dopřává krásného výhledu na vrch Třemošná. Směrem k výhledům je objekt plně prosklen a přes terasu propojen se zahradou. Dostatečnou intimitu pobytovému prostoru dává vzrostlá zeleň, která je neoddiskutovatelným benefitem tohoto pozemku. Dům a okolní krajina jsou ve vzájemné harmonii.
Malý nízkoenergetický dům s dispozicí umožňující maximální propojení se zahradou. Tím v létě dům získává další pobytový prostor..

Tvarosloví
Lukáš k němu říká: „Majitelé chtěli přízemní stavbu. Já zase chtěl, aby nevyčnívala z okolní zástavby. A proto jsme rychle zavrhli sedlovou střechu. S plochou střechou by dům ale zase vypadal jak krabice od bot a do tohoto místa by se nehodil, proto jsem navrhnul pultovou střechu, která sklonem kopíruje svah, na kterém dům stojí a přenáší jeho dynamiku. Tím dům do okolí nepůsobí přehnaně nápadně a lichoběžníkový profil ho opticky odlehčuje. Ačkoliv uvnitř jsou nadstandardně vysoké stropy, tak dům nepůsobí vysoký.“

Překážka
Lukáš vzpomíná: „V průběhu návrhu a projekce šlo všechno hladce, jediný zádrhel, a to veliký, nastal stran požadavku úřadu, že majitel musí opravit příjezdovou cestu. Ta vede k asi 20 dalším chatkám, ale úřad chtěl vyloženě celou opravu zaplatit po našem klientovi, v jednu chvíli dokonce s novým asfaltem a veřejným osvětlením. Nakonec zvítězil selský rozum a dokázali jsme to nějak usmlouvat, ale v jednu chvíli to vypadalo, že díky tomu z celé stavby sejde. Nová cesta by stála více než dům samotný.“

Zajímavost
Kromě knihovny se schůdky má dům ještě jednu skrytou zajímavost. Pod dřevěnou terasou je venkovní skladovací prostor na ovoce ze zahrady. Ovoce je tam ve speciálních úložných boxech. Řešení, které nestálo skoro nic a nahradí sklep bez nutnosti chodit po schodech.

Pro média:

foto web kvalita

foto plná kvalita

text