Lesní chata u Prahy

Základní info

Autoři návrhu: Archicraft
Realizace: 2022
Stavbyvedoucí: Michal Štěpánek
Foto: Petr Polák

Zastavěná plocha: 48 m2
Obestavěný prostor: 168 m3
Užitná plocha: 67 m2
Počet bytových jednotek: 1

Noblesní pár přichází v dubnu 2020 s myšlenkou opouštění bytu v Praze a s touhou po prostorově skromném domku v přírodě. Místní regulace určovala maximální zastavěnost a výšku stavby a tím bylo zadání limitováno.

Pro samotný objem chaty byla zvolena archetypální forma zapadající do kontextu okolních staveb a svou vertikalitou také zdůrazňující napětí mezi jistotou na zemi a volností na nebi.

Na pozemku a v okolí jsou nádherné vzrostlé jehličnany, která nás uhranuly. Fasáda připomíná svým vzorem šišky těchto stromů.

Propojení obytné části interiéru s okolím za pomocí velkých prosklených posuvných ploch zvyšuje sounáležitost s přírodou a také kouzelně zvětšuje pocit prostoru v interiéru.

—————————————————————————————————————————–

Lokalita v okolí chaty má velmi specifickou atmosféru. Není úplně jednoduché se do místa dostat, nevede sem žádná pohodlná vyhlazená asfaltová komunikace ale celkem rozverná cesta. A při této cestě už se v našich hlavách děje to zásadní. Přepínáme se na jiný režim. Jsme dál od ruchu města a starostí, a jsme blíž přírodě.

Cílem návrhu byl únik, zázemí a útočiště. Burácení tramvají bylo vyměněno za šum stromů. Pohodlí velkoměsta za komfortní bydlení v kontaktu s okolní přírodou. A zprávy od klienta potvrzují, že se to povedlo.

Pro média:

foto web kvalita

foto plná kvalita

text