Nulový dům Zbraslav

Základní info

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar

Realizace: 2018

Stavbyvedoucí: Michal Miklíček

Foto: Petr Polák

 

 

 

Zastavěná plocha: 102,2 m2 bez garáže

Užitná plocha: 139,2 m2

Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,108 W/m2K

Dobře znát sebe i lokalitu jsou ingredience dobrého bydlení, které pomohly na svět i této dřevostavbě. Stojí na místě domu, kde žila babička majitele a kde trávil čas v dětství. Věděl tedy přesně, jak funguje na pozemku světlo nebo které výhledy stojí za to. Pak mohla vzniknout stavba skutečně na míru – člověku i místu.

Jeho obyvatelé neřeší přílišné teplo či zimu, vydýchaný vzduch, průvan, zkrátka všechny ty neduhy, o které často „zakopávali“ v různých typech bydlení v minulosti . O vysoký komfort se v tomto objektu stará inteligentní systém monitorující mimo jiné i vlhkost a množství CO2. Obyvatelé mohou svou pozornost věnovat sobě navzájem, tvorbě, relaxaci a dalším produktivním činnostem namísto zajišťování pohodlí v prostoru.

Výhledy na kopce, do údolí a na řeku jsou tou povznášející složkou a výživou pro duši, stejně jako samotná architektura stavby, promyšlená ve všech rovinách – od zahrady, přes konstrukci domu až po detaily v interiéru a použité materiály. Všechny jednotlivé části jsou ladně propojeny do kompaktního celku a dohromady tvoří útulno a oku lahodící kompozice. „Je pro nás překvapivé, že bychom vlastně nic nezměnili. Snad jen umístění některých vypínačů,“ říkají jeho obyvatelé po několika letech užívání. A to je asi tím nejlepším vysvědčením.