Rodinný dům Chotilsko
Základní info
Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Realizace: 2015
Foto: Martin Zeman, Petr Polák
Užitná plocha: 138 m2
Zastavěná plocha: 80 m2
Obestavěný prostor: 336 m3
Potřeba tepla k vytápění: 14 kWh/m2rok
Jistě existuje spousta lidí, kteří leží v otomanu s rukama pod hlavou a fantazírují o pětkovém BMW. Když ale přijde na věc, nechají se zlákat cenou a pořídí si Fiat. Radan, majitel domu s manželkou, k nim nepatří. Šli bez odboček za vysněnou kvalitou i pohodlím. Kdyby, tak jako na auta, existoval bazar na domy, byl by ten jejich model CLT i po desítkách let provozu v cuku letu pryč. Svezení je totiž jako v limuzíně, nájezd kilometrů dalece za hranicí představ, spotřeba nízká a navíc exceluje v crash testech. Tep vám sice nezvedne, zato poskytne výbornou službu a celé rodině působivě dlouho ochranu.
Výběr pozemku
„Uvědomil jsem si, že ideální pozemek neexistuje. A pokud ano, pak je strašně drahý,“ říká Radan. „Když už jsme nevěděli, jak dál, objevil se tenhle na Slapech a byl na horním limitu našich finančních možností. Krajina kolem je opravdu překrásná, kopce roztrhané roklemi, lesy, louky, pastviny, velká vodní plocha v pěší dostupnosti a absolutní klid obohacený zpěvem ptáků a ržáním koní. Parcela téměř dokonalá s připraveným ´antoníčkem´ pro elektřinu, potokem na hranici pozemku i studnou. Dva tisíce metrů čtverečních v malinké vesničce, dosažitelné po asfaltu i v zimě. Ideál samoty a klidu je však vykoupen neexistencí občanské infrastruktury v obci. Jako manželé středního věku jsme byli srozuměni s nutností všechno dovážet automobilem. Nakonec autobus z Prahy zastavuje jen tři kilometry daleko.“
Slova pana majitele po výstavbě
„Měl jsem vysoké očekávání poté, co jsem viděl několik realizovaných dřevostaveb od pana architekta a stavební firmy,“ hodnotí Radan stavbu svého domu. „A naplnila se. V komunikaci, v perfektních nápadech, v precizním přístupu ke stavbě. Je dobře, že jsem stavbu zadal na klíč a že firma zajišťuje jak architektonickou část, tak realizaci. Evidentně je plusovými body, že ona provázanost dává architektovi každodenní zpětnou vazbu od realizační jednotky a ten pak nevymýšlí věci, které realizační tým není sto splnit. Dřevostavbu z CLT panelů mají zmáknutou a pracovní týmy šlapou jako dobře seřízené hodinky.“