Rodinný dům Český kras

Základní info

Autor: Ing. arch. Lukáš Pejsar

Realizace: 2014

Stavbyvedoucí: Jaroslav Peroutka

Foto: Jiří Ernest

Užitná plocha: 143 m2
Zastavěná plocha: 98 m2

Dřevostavba Michala a Martiny dokazuje, že nekomplikovaná a úsporná stavba vůbec nemusí znamenat nižší komfort. Dokonce ani předpisy chráněné krajinné oblasti nezabránily realizovat dřevostavbu v pasivním standardu z kvalitních konstrukčních prvků – masivních dřevěných panelů.

Nacházíme se v CHKO, takže tvar domu celkem jasně určily předepsané regulativy. Proto archetypální, jednoduchý tvar obdélníkového půdorysu a sedlová střecha sklonu 45 stupňů. Výsledkem našeho počátečního průzkumu napříč trhem bylo rozhodnutí postavit si dřevostavbu z masivních dřevěných panelů. Tato konstrukce nás přesvědčila, klasická sloupková na způsob americké dřevostavby nám blízká není.

A proč zrovna pasivní? Energeticky úsporný dům byl pro nás logické řešení, nebýt však silných argumentů realizační firmy a státní dotace, přímo do pasivního standardu bychom zřejmě nešli. Jsme ale spokojeni. Našli jsme tedy několik firem, které projektují a realizují domy z masivních dřevěných panelů, oslovili je a z cenově přijatelných nabídek vybrali vítěze. Představa o našem novém bydlení se začala zhmotňovat.

Architekt Lukáš Pejsar říká: „Svým klientů pasivní domy rozhodně doporučuji, ale samozřejmě nejvíce záleží především na pozemku, kde chtějí objekt postavit. Ne na každém pozemku se dá pasivní dům realizovat. Výraz pasivní dům je jen jakási „škatulka“, která objekt zařazuje podle určitých parametrů. Osobně se domnívám, že domy by měly být navrhovány na konkrétní místa, pro konkrétní uživatele, jedině pak lze docílit uspokojivého výsledku. To, že nám okolní podmínky dovolí navrhnout pasivní dům, beru jako bonus a pokud tomu tak je, má smysl navrhovat pasivní dům. Naopak mi přijde hloupé se na nevhodném pozemku snažit „dotlačit“ stavbu do pasivního standardu na úkor její dispoziční funkčnosti.“